ANKARA HABERLERİ

Hürriyet>Yerel Haberler>Ankara>Polatlı'da eroin bağımlılığında ürküten tablo

 Polatlı'da eroin bağımlılığında ürküten tablo

 

Metin ÖZDEMİR/POLATLI(Ankara), (DHA)- ANKARA'nın Polatlı İlçesi Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Hüseyin Arslan, ilçedeki orta öğretim çağındaki çocuklar üzerinde yaptığı bilimsel araştırma sonucunda 8 yaşında eroin kullanan çocuğa rastladıklarını söyledi. Arslan, öğrenci velilerine verdiği seminerde anne ve babalara önemli uyarılarda bulundu.
AB destekli  'Çocuk Hakları' programı çerçevesinde Polatlı'da ortaokul çağındaki çocukların velileri 'madde bağımlılığı' konusunda bilgilendirildi. Polatlı Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Hüseyin Arslan tarafından velilere verilen seminerde madde kullanımı yaşının düştüğüne vurgu yapıldı. Polatlı'da son 6 ayda 30 okulda öğrencilere madde bağımlılığı konusunda seminer verdiğini hatırlatan Dr. Arslan, şu bilgileri verdi:
"Yaptığım araştırmalar sonucunda Polatlı'daki madde bağımlılığı oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu tespit ettim. Özellikle  13 - 18 yaş arası çocuklarda 'can sıkıntısı', “ruhsal sorunlar',  “yaşadığı sorunlarla başa çıkabilme mücadelesi', 'dikkat çekme', 'haz arayışı', “arkadaş çevresi', 'büyüdüklerini düşünme' gibi nedenlerle bağımlılık oranının arttığını tespit ettim. Eğitim sadece okulda değil, evde, sokakta ve sosyal ortamlarda verilmelidir. Anne ve babalar çocuklarını hissettirmeden takip etmeliler. Eğer olumsuz bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka bize başvurun size yardımcı olalım."
GEÇİŞ GÜZERGAHI POLATLI ÜS DURUMUNDA

Hastane Yöneticisi Dr. Hüseyin Arslan, Polatlı ilçesinin Türkiye'nin ulaşım geçiş güzergahında bulunduğunu, bu nedenle uyuşturucu madde ticareti bakımından bir üs haline geldiğini söyledi. Bunun için çok dikkatli olmak gerektiğini söyleyen Arslan, "Herhangi bir olumsuz durum hakkında polise başvurunuzu yapın. Ancak eğer çocuğunuz madde kullanıyorsa hastanemize başvurun. Bizler size hizmet için görevdeyiz" dedi.

ÇOCUĞUMUN ÇANTASINDA HAP ÇIKTI NE YAPMALIYIM
Seminerin son bölümünde öğrenci velileri Hüseyin Arslan'a sorular yöneltti. Bir veli ise “çocuğumun çantasında bir hap buldum ne yapmalıyım?ö diye sordu. Arslan ise “Çocuğunuza hissettirmeden çantasına bakın. Hap ve benzeri uyuşturucu maddesine rastladığınızda hemen bize başvurun, gerekli sağlık hizmetini verelim" dedi.

Öte yandan Polatlı Devlet Hastanesi'nin 'Anne Dostu', ve “Bebek Dostu Hastane' olma özelliğini kazandığını, bu cihetten Ankara'da ilk, Türkiye'de ise altıncı sırada yer aldığını hatırlatan Arslan, şimdi de “Akreditasyon Belgesi' almak için çalıştıklarını belirterek, "Polatlı olarak böyle bir hastaneye sahibiz. Hastanemizde 100 doktor görev yapmaktadır. Ve sizlerin sağlığı için çalışıyoruz" dedi.  

 

  

 

ANKARA HABERLERİ

Hürriyet>Yerel Haberler>Ankara>Ankara>Polatlı’da ürküten tablo

Polatlı’da ürküten tablo

Hürriyet Haber  08 Aralık 2016 - 15:55Son Güncelleme : 08 Aralık 2016 - 16:00

 

  

Polatlı Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hüseyin Arslan, bir yıldır 'madde bağımlılığı' üzerine bilimsel temele dayalı bir araştırma yaptı.

 

Ürkütücü sonuçların ortaya çıktığı belirtilen araştırmada, Polatlı'daki madde bağımlılığı oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu görüldü. Bunun üzerine ilk iş olarak okullarda seminer vermeye başlayan Başhekim Dr. Arslan, "Hepimiz çok çalışmalıyız" dedi.

 

Ankara Haberleri, Son Dakika, Haberler

ANKARA HABERLERİ

Hürriyet>Yerel Haberler>Ankara>Polatlı'daki madde bağımlısı Türkiye ortalamasının üzerinde

Polatlı'daki madde bağımlısı Türkiye ortalamasının üzerinde

DHA 08 Aralık 2016 - 10:36Son Güncelleme : 08 Aralık 2016 - 10:36

 

 

 

Polatlı'daki madde bağımlısı Türkiye ortalamasının üzerinde

Metin ÖZDEMİR/POLATLI(Ankara), (DHA)- POLATLI Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hüseyin Arslan, bir yıldır 'madde bağımlılığı' üzerine bilimsel temele dayalı bir araştırma yaptı. Ürkütücü sonuçların ortaya çıktığı belirtilen araştırmada, Polatlı'daki madde bağımlılığı oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu görüldü. Bunun üzerine ilk iş olarak okullarda seminer vermeye başlayan Başhekim Dr. Arslan, “Hepimiz çok çalışmalıyız" dedi.

Madde bağımlılığı sadece Polatlı'nın değil, Türkiye'nin en önemli sorunlarından birisi haline geldi. Parçalanmış aileler başta olmak üzere, mutsuzluk tablosu içinde bulunan ailelerin çocukları ağırlıklı olarak madde bağımlılığına meyilli olduğuna dikkat çekildi. Dr. Hüseyin Arslan, araştırmaları sonucu madde bağımlısı kişilerin aile yapılarını daha çok bu yönde olduğunu vurguladı.

RAKAMLAR ÇOK YÜKSEK

Başhekim Dr. Hüseyin Arslan, madde bağımlılığı konusunda ilçe çapında yaptığı bilimsel bir araştırma ile ortaya çıkan sonucun ürkütücü olduğunu söyledi. Polatlı'daki madde bağımlılığı oranı, Türkiye ortalamasından yüksek çıktı. Arslan, ilçedeki bağımlı olan kişi sayısının 800'ün üzerinde olduğunu belirtirken, Bu sonuç ortaya çıktığında ben de şaşırdım. Türkiye ortalamasının üzerinde bir sonuç. Bu, toplum için, hepimiz için hastalıklı bir yapıdır ve tedavi edilmesi gerekiyor" dedi.

OKULLARDA SEMİNER

Başhekim Dr. Arslan, araştırmanın sonucunu Polatlı İlçe Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer'le paylaştı. Kaymakam Tunçer, okullar başta olmak üzere bir çalışma yapmasını istedi. Bunun üzerine ilçedeki lise ve orta okullarla madde bağımlılığına ilişkin seminerlere başlayan Dr. Arslan, öğrencilerden çarpıcı sorular aldığını söyledi. Bazı öğrencilerin sigara bağımlısı olduğunu söyleyen Arslan, "Öyle ki, artık sigara onlar için basit bir alışkanlık haline gelmiş" dedi. Bir öğrencinin kendisine, "Babam sigara içiyor, nedenini sordum. Ona da babası içirmiş. Eskiden sigara içmeyenleri adam yerine koymazlardı diyor" şeklinde cevap verdiğini vurguladı.

EĞİTİM VE TEDAVİ

 

Başhekim Hüseyin Arslan, madde bağımlısı çocukların önce tedavi edilmesi, bununla birlikte eğitilmesi gerektiğini belirtti. İçinde bulundukları mutsuz hayattan çıkarılmaları gerektiğini söyleyen Arslan, "Eğer bu konulara eğilmezsek, ileride önlenemez büyük sorunlar ortaya çıkabilir" dedi.

Ankara Haberleri, Son Dakika, Haberler

ANKARA HABERLERİ

Hürriyet>Yerel Haberler>Ankara>Palyatif Servisi'ne bahar geldi

Palyatif Servisi'ne bahar geldi

DHA 11 Aralık 2016 - 11:00Son Güncelleme : 11 Aralık 2016 - 11:00

 

 

 

Palyatif Servisi'ne bahar geldi

Metin ÖZDEMİR/POLATLI(Ankara), (DHA)- POLATLI Devlet Hastanesi'nde, hastalara ev ortamını hissettirmek amacıyla farklı bir çalışmaya imza atıldı. Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hüseyin Arslan, Palyatif Servisi'nde hastaların artık ömürlerinin son günlerini yaşadıklarını, ölümün eşiğinde olan hastalara ömrünün son günlerinde ev ortamını hissettirmek istediklerini ve bu amaçla servis katının bütün camlarına doğa resmi yaptırdıklarını söyledi.

Başhekim Dr. Hüseyin Arslan, “Palyatif servisine alınan hastalarımız genellikle yaşlılar oluyor. Yoğun bakımdan çıkamayan ve hayatının son evrelerini yaşayan hastalarımızı bu servise alıyoruz. Servisteki uzmanlarımızla birlikte ömrünün son evrelerini yaşayan insanlara en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Yatan hastamızın bir yakını ressam. Ressam Ayten Daldal servisin kapı ve pencere camlarına rengarenk doğa resimleri yaptı. Hastalarımız ise bu durumdan çok memnun olduklarını söylediler" dedi.

YAĞLI BOYA DOĞA RESİMLERİ YAPIYOR

 

Üniversite eğitimini yarıda bırakan 52 yaşındaki Ayten Daldal, devlet hastanesinde duvarları süsleyecek olan yağlı boya doğa resmi yapıyor. Ayten Hanım “Benim de bir yakınım Palyatif Servisi'nde yatıyor. Başhekim Hüseyin Bey'in isteğiyle bu servisteki bütün hastaları rahatlatacak doğa resimleri yapmaya karar verdik. Hem servisteki kapı, pencere ve koridor camlarına doğal resimler yaptım, hem de tablo resimler yaparak odalarına astık. Hastalarımız memnun oldular ve kendilerini hem evde hem de doğadaymış gibi hissettiklerini söylediler. Ben de hastaların memnun olduğunu görünce yaptığım işten gurur duydum" dedi.

 

    

BAŞBAKAN YARDIMCISI TÜRKEŞ:

“TÜRKMEN’E DOKUNAN TÜRKİYE’YE DOKUNUR”

 

 

 

Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş,Irak’ın Kerkük kentine bağlı Türkmen kasabası Tazehurmatu’ya IŞİD tarafından düzenlenen saldırıda yaralanan ve Ankara’ya getirilen yaralıları ziyaret etti. Türkeş, “Türkmen’e dokunan Türkiye’ye dokunur” dedi.
Başbakan Yardımcısı Türkeş, Türkmen kasabası Tazehurmatu’ya IŞİD tarafından yapılan saldırıda yaralananları tedavi gördükleri Polatlı Devlet
 Hastanesi’nde ziyaret etti. Yaralıların durumu ile ilgili hastane yetkililerinden bilgi alan Türkeş, hamile olduğunu öğrendiği Iraklı kadın için ise ellerinden gelen ne varsa yapılması talimatını verdi. Iraklı kadın, “Allah Türkiye’ye güç versin, Allah sizlerden razı olsun” dedi.
Türkeş, yaralıları ziyareti sonrası Polatlı Devlet Hastanesi Konferans Salonu’nda yaptığı basın açıklamasında, “Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla Irak Türkmen Cephesi ve Irak Türkmeneli Vakfı’nın da katkılarıyla terör örgütü DAEŞ’in Kerkük’ün Tazehurmatu kasabasında gerçekleştirdiği hain saldırıda yaralanan kardeşlerimizi Türkiye’ye getirdik. Kimyasal silahların da kullanıldığı bu korkunç saldırılarda iki Türkmen kardeşimizi kaybettik, yüzlercesi de yaralandı. Kaybettiğimiz kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi.
Türkmen’e dokunanın Türkiye’ye dokunacağının altını çizen Türkeş, “Türkmenler’in Irak’taki bekası ve huzuru, Türkiye’nin dış politika önceliklerindendir. Irak’ın üç kurucu unsurundan biri olan Türkmen kardeşlerimize ihtiyaç duydukları tüm desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Telafer’den Mendeli’ye Şiisiyle Sünnisiyle Türkmen kardeşlerimizin tümünün arkasındayız. Türkmen’e dokunan Türkiye’ye dokunur. Bunu herkesin iyicene idrak etmesi gerekir. Türkmen kardeşlerimizden de hem kendi aralarında hem Türkiye ile aralarına nifak sokmak isteyenlere karşı bir ve diri durmalarını istiyorum” şeklinde konuştu.
Türkiye olarak Irak’ın DAEŞ belasından kurtulması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını 
belirten Başbakan Yardımcısı Türkeş şunları dedi:

bugün bölgemizde ve ötesinde tarifsiz acılara sebebiyet veren DAEŞ gibi belaların ortaya çıkmasında başrolü oynayan çevrelere mesajım şudur; Türkiye ve Irak Türkmenleri arasındaki gönül bağını hiç kimse koparamaz. Dost ve kardeş Irak’ın DAEŞ belasından kurtulması ve başta Türkmenler olmak üzere bütün Irak kesimlerini rahatsız eden, istikrarsızlık ortamından kurtulması için elimizden gelen bütün desteği vermeye devam edeceğiz.”
Türkiye olarak Irak’a 768 TIR insanı yardım gönderdiklerini söyleyen Türkeş, “Bugüne kadar içlerinde Türkmenler’in de bulunduğu yaklaşık 3 milyona yakın Iraklı yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalmıştır. Ülkemize ise 20 bini Yezidi olmak üzere 200 binden fazla Iraklı sığınmıştır. Göç etmek durumunda kalan Irak halkına ayrım yapılmaksızın krizin ilk gününden bu yana insani yardımı ulaştırıyoruz. Toplamda Türkiye olarak bu kardeşlerimize 768 TIR insani yardım ulaştırdık” ifadelerini kullandı.
Yaşanan saldırıda kimyasal silah kullanıldığını vurgulayan Türkeş, “Terörün dini olmaz, terörün dili olmaz. Doğuda ve batıdaki kardeşlerimizin bunu anlaması lazım. Bunu yapanlar sözde din adına yaptıklarını söylüyorlar. Dünyadaki hiçbir din bunu kabul etmez. Bunun yapılmasını hoş görmez. Bu olay tamamen kimyasal silahla yapılmıştır” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu Tedavi Gören Türkmenleri Ziyaret Etti

 

 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Irak’ın Kerkük kentine bağlı Tazehurmatu kasabasında terör örgütü IŞİD’in kimyasal silah saldırısında yaralanan ve Polatlı Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 15 yaralıyı ziyaret etti. Karanfil verdiği yaralılara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını da ileten Topçu, Türkiye Cumhuriyeti devletinin yanlarında olacağını belirtti.
Topçu, Polatlı Devlet Hastanesi’nden tedavi gören Türkmenleri ziyaretinde yaptığı açıklamada, "Öncelikle ülkemize geçmiş olsun, medeniyet coğrafyamıza geçmiş olsun. Biliyorsunuz artık bu küresel güçler, argüman 
olarak kullandıkları terör argümanı kendilerini de vurmakta ve yakmakta. İnşallah bu küresel hale dönüşen terörle mücadele de öncelikle küresel güçlerin aklı başına gelir ve sonra bütün dünya hep birlikte, bu zalimlere bu alçaklara bu insanlık düşmanlarına karşı topyekun bir strateji verirler. Terör aslında hiçbir ülkenin şahsi meselesi değildir. Terör gelinen nokta ile küreselleşmiştir. Terör bütün dünyanın meselesi haline gelmiştir" ifadesini kullandı.

Bombaların dünyanın her yerinde patladığını ve terörün herkesin sorunu olduğunu vurgulayan Topçu şunları dedi:
"Pakistan’da çocukların oynadığı parkta bombalar patlıyor. İşte Brüksel’in Avrupa Birliği başkenti olan bir yerde bombalar patlıyor. Velhasılı New York’ta, Moskova’da ve Ankara’da netice itibariyle dünyanın hemen hemen her yerinde terör kendini gösteriyor. Ve daha çok da masum insanları vuruyor. Bunlardan biri de bizim medeniyet coğrafyamız da, Kerkük’ümüzde işte orada bir terör örgütünün yine küresel güçlerin eliyle beslediği terör örgütü bu, uluslararası bir suç unsuru olan, attıkları gaz ile orada bizim kardeşlerimiz ve dindarlarımız yaralandılar. Tabi ki bütün medeniyet coğrafyamızda, Pakistan’dan Kosova’ya, Bosna’ya, Sudan’dan Somali’ye, Kafkaslara, Yemen’den Şam’a, Bağdat’a, Doğu Türkistan’a, Çeçenistan’a kadar nerede bir kardeşimiz varsa onların sahibi önce Allah, sonra Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletidir."
"DARA DÜŞENE BİZİM MİLLETİMİZ EL UZATIR."
Türkiye’nin dara düşen herkesin yardımına koşan bir millet olduğunu vurgulayan Topçu, "Biz onlarla Kerbela’da beraberdik. İnşallah Allahü Teala’nın izniyle devlet ve millet olarak, kıyamete kadar da beraber olacağız. Her milletin bariz özellikleri vardır. Mesela bizim milletimizin özelliği de, kahramanlıktır. Ahlaktır, digergamlıktır. Digergamlıkta ki kastım nedir, dara düşene bizim milletimiz el uzatır. Bir kırık ekmeği olsa bile onu böler, şu anda ülkemizde 3 milyona yakın kardeşimiz var. Kürt, Türkmen, Arap, Yezidi bunlar dün ecdadımızın güvenlik şemsiyesi altındaydı. Bizim ecdadımız bu coğrafyada güvenliği, adaleti getirmiştir " değerlendirmesini yaptı.
"TÜRK’Ü İLE KÜRT’Ü İLE BİR ARAYA GELECEĞİZ"
Topçu şunları kaydetti:
"Yüzyıldır bu coğrafyada kan ve gözyaşı var. Bu kanı ve gözyaşını, Arap’tan, Türkmen’den, Yezidi’den, Kürt’ten ve hepsinden görmeniz mümkün, onun için öncelikle tabi benim milleti vahide dediğim bu millet, Türk’ü ile Kürt’ü ile Arap’ı ile ayağa kalkacak. Geçmişte olduğu gibi yine el ele olacak, Malazgirt’te nasıl bir araya geldiysek, bugün yine bir araya geleceğiz. Kudüs’te nasıl bir araya geldiysek, yine bir araya geleceğiz. Çanakkale’de nasıl bir araya geldiysek, yine bir araya geleceğiz. Ve Allah’ın izniyle o zaman, bu kanın ve bu ahın vahın intikamını alacağız."
"Ben bugün buraya, Sayın Cumhurbaşkanımızın yaralı kardeşlerimize, geçmiş olsun dileklerini ve selamlarını getirdim" diyen Topçu sözlerini şöyle sürdürdü:
"Devletimiz ve milletimiz bugün medeniyet coğrafyamızda diken kimin eline batarsa onun yanında olacaktır. Biz burada bir kez daha şunu söylüyoruz.

Bizim medeniyet coğrafyamızın derdi sıkıntısı cefası eziyeti Ankara’nın meselesidir. Ankara Şam’dan da, Bağdat’tan da, Doğu Türkistan’dan da, Çeçenistan’dan da, Kırım’dan da, velhasılı Çin Seddi’ne kadar bu coğrafyadaki bütün kardeşlerimizden sorumludur. Sorumluluğunun gereğini yapıyor, yapmaya da devam edecek."

MİLLİYET YEREL HABERLER/ ANKARA

 

'AB'nin mülteciler konusunda adım atmasını bekliyoruz'

 

 

BAŞBAKAN Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Türkiye'de 3 milyon göçmenin bulunduğunu, Avrupa Birliği'nin mülteciler konusunda adım atmasını beklediklerini söyledi.

Ankara'nın Polatlı İlçesi'ndeki Devlet Hastanesi'nde tedavi gören Iraklı Türkmenleri ziyaret ettikten sonra basın toplantısı düzenleyen Akdoğan, "Türkiye'de 3 milyon göçmenin 300 bini Irak'tan geldi. Irak'tan gelenlerin 35 bini Türkmen. Suriye'den gelen Türkmen sayısı ise 25 bin. Göçmenlerin kimliğine, inancına, bakmıyoruz. Hepsi mazlum ve mağdur insanlardır. Yaşanan kimyasal vahşettir, insanlık suçudur" dedi. 

DAEŞ terör örgütünün Sarin kimyasal gazını kullandığını belirten Akdoğan, 4 yıldır Türkiye'nin mültecilere sahip çıktığını ve bu konuda yalnız bırakıldığını hatırlattı. AB ile göçmenler konusunda anlaşma yaptıklarını belirten Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Anlaşmaya vardık, fakat AB'nin adım atmasını bekliyoruz. Bu adımın bir an önce atılmasını bekliyoruz" dedi.

TAQA BEBEĞİ SEVDİ

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ı Polatlı Devlet Hastanesi'ne gelişinde Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Hastane Yöneticisi Dr. Hüseyin Arslan ve öteki yetkililer karşıladı. Dahiliye servisinde yatan Türkmenleri tek tek ziyaret eden Akdoğan, minik bebek Taqa Yaşar Abbas'ı sevdi, hediyeler verdi. Kimyasal gazdan etkilenen bebeği yanağından öpen Akdoğan, bebekle bir süre ilgilendi. Taqa bebek ise olanlardan habersiz oyuncak ayısına sıkıca sarılmış çevresini izledi.

 

Metin ÖZDEMİR/POLATLI (Ankara), (DHA)

 

BAŞBAKAN YARDIMCISI AKDOĞAN YARALI TÜRKMENLERİ ZİYARET ETTİ

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Irak’ın Kerkük kentine bağlı Tazehurmatu kasabasında terör örgütü IŞİD’in kimyasal silahlı saldırısında yaralanan ve Ankara’nın Polatlı ilçesinde tedavi gören Türkmenleri ziyaret etti.
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Irak’ın Kerkük kentine bağlı Tazehurmatu kasabasında terör örgütü IŞİD’in kimyasal silahlı saldırısında yaralanan ve Polatlı Devlet
 Hastanesi’nde tedavi gören 15 yaralıyı ziyaret etti. Hastane yetkililerinden yaralıların durumu hakkında bilgi alan Akdoğan, yaralılarla tek tek ilgilendi.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan'dan Türkmenlere ziyaret

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Irak'ın Tazehurmatu kentinde kimyasal saldırıya maruz kalan ve Polatlı Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan Türkmen yaralıları ziyaret etti.

 

ANKARA

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Irak'ın Tazehurmatu kentinde kimyasal saldırıya maruz kalan ve Polatlı Devlet Hastanesinde tedavi altına alınanTürkmen yaralıları ziyaret etti.

Aralarında 1 yaşındaki Tuga Yaşar ile 11 yaşındaki Ali Mahmut'un da bulunduğu yaralılarla tedavi gördükleri odalarda görüşen Akdoğan, ailelerle de bir araya geldi. Akdoğan'ın ziyareti sırasında bazı yaralılar duygu yüklü anlar yaşayarak gözyaşlarına hakim olamadı.

Yaralıların sağlık durumu hakkında hastane yetkililerinden bilgi alan Akdoğan, daha sonra düzenlediği basın toplantısında, Tazehurmatu'da 9 Mart'ta bir okula gerçekleştirilen saldırıda yaralanan Iraklı Türkmenlerin bir kısmının tedavi için Türkiye'ye getirildiğini anımsattı.

Akdoğan, saldırıda kimyasal silah ve muhtemelen de sarin gazını kullanıldığını dile getirerek, kimyasal maddelerden etkilenen 15 kişinin hastanede tedavi altına alındığını ve söz konusu yaralılara refakat için gelen 7 kişinin de kimyasal maddelerden etkilendiğini, 22 Türkmen'in tedavi altına alındığına işaret etti.

Suriye'de ve Irak'ta çatışmaların sürdüğünü belirten Akdoğan, sorunun çözülmemesinin bu bölgelerdeki insani dram ve krizin devam etmesine sebep olduğuna değindi.Akdoğan, "Hem Suriye'de hem Irak'ta tamamen bir otorite boşluğu var ve terör örgütleri ve farklı yapılar arasında, farklı örgütler arasında çatışmalar devam ediyor. Bundan da öncelikle siviller, kadınlar, çocuklar zarar görüyor." dedi.

'Türkmenlerin yanındayız'

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Türk milleti olarak Türkmenlerin yanında olduklarına dikkati çeken Akdoğan, "Onlarla dayanışma içerisindeyiz. Onların huzuru ve güvenliği bizim temel önceliğimizdir. Irak anayasasına göre üç kurucu unsurdan bir tanesidir Türkmenler. Maalesef son dönemde Türkmen şehri olarak bildiğimiz Telafer, Tuzhurmatu, Musul gibi birçok şehir ya doğrudan IŞİD'in, DAEŞ'in işgali veya saldırıları altında kaldı. Bu bölgelerde Türkmen kardeşlerimiz büyük mağduriyetler yaşadılar." ifadesini kullandı.

Irak'ta 3 milyon civarında kişinin evinden, yerinden ve yurdundan edildiğini anımsatan Akdoğan, söz konusu kişilerin yaklaşık 300 bininin de Türkmen olduğunu aktardı.

Akdoğan, Irak'tan yaklaşık 35 bin Türkmen'in Türkiye'de bulunduğunu vurgulayarak, Suriye'den de 24 bin Türkmen'e Türkiye'nin kucak açtığını bildirdi.

DAEŞ'in Tazehurmatu'ya kimyasal saldırısına ilişkin Akdoğan, "Okul açıldığı gün okula bu şekilde bir saldırıda bulunulması, doğrudan sivillere, masumlara, çocuklara dönük bir saldırıda bulunulması başlı başına bir vahşettir. Onun ötesinde kimyasal silah kullanılması, kimyasal maddelerle doğrudan bu insanlara ölüm kusulması, ölüm saçılması başlı başına bir insanlık suçudur." dedi.

 

 

 

 

Ankara Haberleri

Haberler> Yerel Haberler> Ankara Haber> Polatlı Devlet Hastanesi'ne 'Anne Dostu ödülü

Polatlı Devlet Hastanesi'ne 'Anne Dostu ödülü

DHA

 

31.03.2016 15:43:55

 

 

Polatlı Devlet Hastanesi'ne 'Anne Dostu ödülü

Metin ÖZDEMİR/POLATLI(Ankara), (DHA)- ANNE adaylarını normal doğuma yönlendirmek, zorunlu olmadıkça sezeryanı teşvik etmemekk, gebelik evrelerini hastanede ev ortamındaki konfor seviyesinde geçirmek gibi özellikleri başarıyla yerine getiren Polatlı Devlet Hastanesi'ne 'Anne Dostu Hastanesi' ödülü verildi.
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından verilen ödülle, 
Ankara'da ilk, Türkiye'de altıncı 'Anne Dostu' hastanesi olan Polatlı Devlet Hastanesi'ndeki ödül törenine Türkiye Kamu Hastaneleri Ankara 3. Bölge Genel Sekreteri Doç. Dr. Halil İbrahim Yakut, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Daire Başkanı Sema Sanisoğlu, Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ile öteki yetkililer katıldı. Devlet Hastanesi konferans salonunda düzenlenen tören saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Polatlı Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Hüseyin Arslan, "Bütün ekip olarak başarıyı yakaladık. Doğum alanında en iyi hizmeti vermek için bütün personelimiz, doktorundan hasta bakıcısına kadar herkesin özverili ve başarılı çalışmasıyla Türkiye'nin altıncı, Ankara'nın birincisi olduk. Hastane yönetimi olarak herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Doç. Dr. Halil İbrahim Yakut ise "Anne adaylarına iyi hizmet vermek, anne adayını normal doğuma yönlendirmek ve özendirmek, anne adaylarına ev ortamı gibi bir ortamda hizmet verme konusunda elde ettiği başarıyla Polatlı Devlet Hastanesi yönetimini ve personelini kutluyorum" dedi.
Konuşmaların ardından ödül programına geçildi. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Daire Başkanı Sema Sanisoğlu 'Anne Dostu Hastane' ödülünü, Polatlı Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Hüseyin Arslan'a takdim etti. Ardından günün anlamına ilişkin pasta kesildi.