Birimler - Doktorlar » Tıbbi Birimler » Klinikler ve Bölümler » Dahili Bölümler » Palyatif Bakım Servisi » 

Palyatif Bakım Nedir

 

 

Kişinin yaşamını tehdit eden hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan problemlerde, hastanın ve ailesinin fiziksel, psikolojik, sosyal ve manevi gereksinimlerini karşılamak, ağrı ve acı çekmesinin ve diğer belirtilerinin önlenmesine yönelik uygulamalar yapmak ve böylece yaşam kalitesini arttırmaktır.

Palyatif Bakım; rahatsızlık veren belirtilerin nerden kaynaklandığının araştırılmadan ya da bu belirtilere sebep olan hastalığı tedavi etmeden, sadece belirtilerin azaltılmasını ya da yok edilmesini ifade eder.

Mesela, nefes darlığı ve nefes alırken acı duyma gibi belirtiler, ister akciğer kanserinden kaynaklanıyor olsun, ister zatürre, anjin ya da hangi hastalıktan olursa olsun; aynı şekilde ele alınıp rahatsızlık giderilmeye çalışılır. Çünkü, palyatif bakımından beklenen tek şey sıkıntı veren belirtilerin ortadan kaldırılmasıdır. Genellikle hasta için bu belirtilere sebep olan hastalığın tedavisinin artık mümkün olmadığı biliniyordur ve palyatif bakım ekibinden beklenen tek şey yine aynı şekilde belirtilerin ortadan kaldırılmasıdır.

 

Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Servisimiz 18 yataklı servisi ile 2015 Ekim ayından beri, 2 anestezi uzmanı, 10 hemşire, 3 yardımcı sağlık personeli ile hizmet vermekte, hastalar ve aileleri için çok acı ve sıkıntılı olan bu süreçlerde yardımcı olmaya çalışmaktadır. 

 

Ayrıntılı bilgiye  0312 630 30 30  /  1655 (dahili)  numaramızdan ulaşabilirsiniz.